Klub na Stalmacha

Klub na Stalmacha

"Słabnący w ucieczce, skazany na gonienie"  czyli o miejscu Górnego Śląska w gospodarce Europy - taki tytuł miało spotkanie " Klubu na Stalmacha", które odbyło sie dnia 4 października br. Inteligentni, wykształceni, młodzi i kochający Śląsk ludzie spotykają się regularnie w Domu Śląskim, żeby porozmawiać o ważnych sprawch w koleżeńskiej, sympatycznej atmosferze. Tym razem oprócz grupy młodych,  ale utytułowanych pracowników naukowych z Uniwersytetu Ekonomicznego przybyli także humaniści. Reprezentowane było prawo, literaturoznawstwo, filozofia i wzornictwo. Miłą niespodzianką było przybycie prof. Ireny Lipowicz, która jest inicjatorką tych spotkań. Wykład wprowadzający dr. Marcina Barona ukazał kondycję gospodarczą Górnego Śląska w różnych konfiguracjach( np. w kontekście nakladów inwestycyjnych w przedsiębiorstwach, produktu krajowego brutto na 1 mieszkańca, dynamiki zmian i innych) w zestawieniu z innymi regionami w Polsce i Czechach. Humaniści zwracali uwagę na potrzebę zmiany mentalności Ślązaka, który powinien być kreatorem gospodarki nowego typu, wysoko kwalifikowanym pracownikiem, a równocześnie odbiorcą luksusowych produktów i usług. 
Jaka w tym kontekście jest pozycja etosu pracy przypisanego  Ślązakowi? 
Jak ma wyglądać Śląsk - krajobrazowo i gospodarczo, żeby móc powiedzieć,  że warto mieszkać na Śląsku?
Tymczasem wygląd naszych miast (poza reprezentacyjnymi fragmentami) odstrasza, nie zachęca do zamieszkania. To i wiele innych pytań padło na spotakniu. I choć nie na wszystkie udzielono odpowiedzi, wszystkie zmuszały do refleksji. 
Spotkania " Klubu na Stalmacha" to powod do wielkiej radości. Może właśnie wśród jego członków znajdują się przyszli posłowie, prezydenci miast, wójtowie - decydenci w sprawach Śląska.Oby tak się stało.
Kolejne spotkanie odbędzie się 8 listopada br.
Temat: Śląski design tożsamościowy.