Dom Śląski - sierpień, wrzesień 2017 r.

Dom Śląski -  sierpień, wrzesień 2017 r.

Co słychać w Domu Śląskim? - sierpień, wrzesień 2017 r.

Pod koniec sierpnia br. w Domu Śląskim odbyła się konferencja prasowa prowadzona  przez dr Ilonę Kanclerz, autorką projektu „Moda na Regiony” dotycząca wyjazdu do Nowego Targu. Podczas spotkania omawiano znaczenie tradycyjnego śląskiego stroju. Najmłodszym gościem był Marcin Jendrusz – licealista z Rudy Śląskiej, laureat wielu konkursów regionalnych. Zaprezentował on strój śląski męski oraz gwarę śląską opowiadając o  tradycjach wyniesionych z domu rodzinnego.
W tym celu 1 września na zaproszenie realizatorów projektu Polki Folki oraz Związku Podhalan Związek Górnośląski wraz z członkami kół i miłośnikami pojechał do Nowego Targu, aby uczestniczyć w największym polskim wydarzeniu inspirowanym kulturą folkloru pod hasłem:„ Tradycja cenniejsza niż diament”
Clou programu było ustanowienie rekordu Guinnessa w kategorii „ Największa liczba osób w strojach regionalnych obecna w jednym miejscu”
Pomocną dłoń w podała Pani Anna Michałek z Koła Bogucice  przygotowując i wypożyczając tradycyjne stroje młodemu pokoleniu.

W dniu 5 września odbyło się posiedzenie Zarządu ZG na którym omawiano między innymi wyjazd Rodziny Górnośląskiej na Górę św. Anny oraz do Kamienia Śląskiego. W spotkaniu w Kamieniu Śląskim uczestniczyli przedstawiciele organizacji śląskich, a także reprezentacji mniejszości niemieckiej. W ramach uroczystości odbyło się nabożeństwo ekumeniczne w kaplicy pałacowej.

21 września Bractwo Oświatowe spotkało się w Sali konferencyjnej w celu omówienia i przygotowania Debat Oksfordzkich dla klas podstawowych a także w celu omówienia wprowadzenia do szkół edukacji regionalnej.
Dnia  25 września pod kierunkiem Pani Natali  Pińkowskiej miało miejsce comiesięczne zebranie Rady Górnośląskiej. Tuż po nim zebrali się założyciele Śląskiej Partii Regionalnej w celu omówienia spraw związanych z Partią i ustalenia następnych działań.

W miarę możliwości przy pomocy Pani Celiny Fudali i Pani Anny Barteckiej raz w tygodniu w Domu Śląskim jest przeprowadzana archiwizacja ZG.
Za udzieloną pomoc Zarząd ZG serdecznie Paniom bardzo dziękuje.
Od 15 września w siedzibie ZG w Katowicach można korzystać z nowo otwartego biura korepetycji matematycznej dla klas podstawowych i szkół średnich.
EKDedukacja prowadzona jest również w kierunku chemii i mechaniki.
Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy :)

                                                                                             Izabela Wowra - asystentka Zarządu ZG