Dom Śląski - listopad 2017r.

Dom Śląski - listopad 2017r.

Listopad w Domu Śląskim rozpoczął się bardzo aktywnie, szczególnie dla młodych i utalentowanych ludzi mieszkających w województwie śląskim.

5 listopada  – w siedzibie ZG w Katowicach odbyło się spotkanie z Panią Ireną Lipowicz – jedną z założycieli Związku Górnośląskiego w celu omówienia bieżących spraw dotyczących organizacji.
9  oraz 16  listopada  – uczniowie Gimnazjum nr 9 w Bytomiu odwiedzili Dom Śląski zwiedzając Izbę
H. Sławika . Prelekcje na temat bohatera przeprowadziła dr Łucja Staniczek, po której uczniowie zobaczyli film dokumentalny o H. Sławiku.
21 listopada – Prezes Grzegorz Franki spotkał się w siedzibie ZG z studentami specjalności w administracji i biznesie prowadzonej w Instytucji Socjologii US.
W trakcie wizyty studenci mieli okazję zwiedzić Izbę H. Sławika  i poznać historię Związku Górnośląskiego ale także porozmawiać o działalności organizacji oraz o kwestiach śląskich.
24 listopada – odbyły się pierwsze warsztaty rękodzieła  – robienie kartek świątecznych. Chętnych do nauki nie brakowało.
Uczestnicy byli zachwyceni wzorami prac Pani Teresy , prowadzącej warsztaty.
Obecni na warsztatach poprosili o następne takie spotkanie.

Dnia 11 listopada Rzecznik Prasowy Pan Dawid Wowra oprowadził po Domu Śląskim przedstawicieli Instytutu Roździeńskiego wraz ze studentami z Moraw ( Czech) oraz  Piemontu ( Włochy). Odwiedzający byli pod wrażeniem historii budynku na Stalmacha oraz pytali między innymi o Ślązaków po czeskiej granicy. Cieszymy się, że jako śląska organizacja mogliśmy przybliżyć im specyfikę naszego regionu. Goście zarazem mieli okazje zapoznać się z wystawą poświęconą Henrykowi Sławikowi.

W listopadzie przy Stalmacha swoją działalność rozpoczęła organizacja „ Młody Śląsk” zrzeszająca aktywnych i młodych ludzi działających we współpracy z Związkiem Górnośląskim. Jej celem jest miedzy innymi wspieranie artystów mieszkających w województwie śląskim, których twórczość nie jest jeszcze szeroko znana.
Wydarzenie inaugurujące działalność „ Młodego Śląska” miało miejsce właśnie w siedzibie ZG przy Stalmacha 17 w Katowicach -  dnia 30 listopada odbył się wernisaż prac młodej artystki Pani Roksany Mistal. Wystawa nosi tytuł: „Poznaj Śląsk, jakiego nie widzisz”  i dla wszystkich zainteresowanych osób dostępna jest w siedzibie Związku Górnośląskiego.
Wstęp wolny!!
Zapraszamy :)

 

                                                  Izabela Wowra – asystentka Zarządu ZG

Fot. Dawid Fik