Górnoślązak, 2017, nr 6 (25)

Pobierz ten numer w PDF Górnoślązak, 2017, nr 6 (25)

  Samorządność – Tożsamość – Postęp

  Więcej samorządności, wyraźnej tożsamości i postępu w każdej dziedzinie – tego potrzeba Górnemu Śląskowi, tego potrzeba jego mieszkańcom. Związek Górnośląski już w deklaracji programowej z 1989 roku wymienia samorządność, pielęgnowanie tożsamości i otwartość na wyzwania, jakie niosą nowe czasy, jako priorytetowe kierunki w działaniu. Po ustawicznej, codziennej pracy u podstaw nadszedł czas, żeby Związek Górnośląski wsparł, a nawet aktywnie włączył się w samostanowienie Ślązaków o sobie, w tworzenie takich struktur samorządowych, w których sprawy mieszkańców Śląska będą należycie traktowane.
  Nasi członkowie i sympatycy pragną większego zaangażowania w działalność publiczną, w tym w wybory samorządowe. Wiele osób oczekuje szerokiego ruchu górnośląskiego. Jednocześnie wiele osób obawia się upolitycznienia szyldu organizacji społecznej, jaką jest Związek Górnośląski. Niektórzy członkowie wręcz nie chcą angażować się politycznie.
  Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest powołanie partii regionalnej. W ten sposób Związek Górnośląski pozostanie niezależnym, odrębnym stowarzyszeniem, a o interesy polityczne
  Górnego Śląska dbać będzie partia regionalna. Potrzeba do tego zjednoczenia się wszystkich organizacji, ruchów i poszczególnych osób. Jest nas wielu. Razem możemy zrobić wszystko.

  Szczęść Boże!
  Grzegorz Franki
  Prezes Związku Górnośląskiego