AktualnościPielgrzymka członków ZG - Kraina Rudzka na Górę św. Anny połączona z wycieczką

Dodano :2018-09-23

Pielgrzymka członków ZG - Kraina Rudzka na Górę św. Anny połączona z wycieczką

W dniu 22 września 2018 roku odbyło się coroczne pielgrzymowanie członków i sympatyków Związku Górnośląskiego w ramach spotkania Rodzin Górnośląskich. Jak w 2017 roku jedną z najliczniejszych grup w bazylice Św. Anny była Kraina Rudzka Związku Górnośląskiego (koło Bykowina, koło Kochłowice oraz koło Wirek - Bielszowice - Czarny Las). Cała uroczystość zaczęła się pod pomnikiem świętego Jana Pawła II. Następnie wszyscy udali się do bazyliki św. Anny gdzie została odprawiona msza święta. Po oficjalnych uroczystościach Kraina Rudzka Związku Górnośląskiego pojechała do Pocysterskiego Zespołu Kościelno-Klasztornego w Jemielnicy.

Początki powstania wsi Jemielnica przyjmuje się na drugą połowę XII wieku i w tym czasie przybywają osadnicy frankońscy z terenów południowych Niemiec, na zaproszenie księcia opolskiego. Pierwsza pisemna wzmianka świadcząca o istnieniu Jemienicy pochodzi z 29 listopada 1225 roku gdzie nosiła nazwę Gemenica - Villa Nova. Natomiast nazwa Himmelwitz swój początek miała w 1616 roku i została stworzona przez mnichów z klasztoru cysterskiego. Początki kościoła parafialny pw. Wniebowzięcia NMP (dawniej kościół klasztorny) sięgają przełomu XIII i XIV wieku, a jego budowniczymi byli cystersi, których do Jemielnicy sprowadził w latach 80 XIIIwieku. Poza kościołem w obrębie kompleksu poklasztornego mieszą się: budynek konwentu z wirydażem i studnią z XVI wieku oraz budynek prałatury z okrągłą basztą karcerem dla mnichów, brama z herbem, trzy ogrody oraz zabudowania gospodarcze (młyn, browar z piekarnią oraz spichlerz).

Na zakończenie pielgrzymowania wszyscy członkowie oraz sympatycy Krainy Rudzkiej Związku Górnośląskiego udali na mały poczęstunek oraz podsumowanie całej pielgrzymki i udali się w drogę powrotną do Rudy Śląskiej.
Zapraszamy serdecznie wszystkich członków i sympatyków Związku Górnośląskiego na kolejne spotkanie Rodzin Górnośląskich na Górze Św. Anny za rok.