AktualnościOświadczenie Prezesa Związku Górnośląskiego w sprawie protestu głodowego w Dobrzeniu Wielkim

Dodano :2017-01-06

W imieniu Związku Górnośląskiego wyrażam solidarność, zrozumienie i szacunek dla grupy Mieszkańców gminy Dobrzeń Wielki, którzy od 26 grudnia ub.r. prowadzą protest głodowy przeciwko podzieleniu swojej gminy i przyłączeniu jej części do Opola.

Proszę władze państwowe, na czele z Panią Premier, o natychmiastowe podjęcie dialogu z protestującymi, którzy deklarują przerwanie głodówki w chwili pisemnego zapewnienia ich o tym przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Proszę o to w duchu apelu ks. bp. Andrzeja Czaji z dnia 5 stycznia br. Proszę o zapobieżenie dramatowi, który może się zdarzyć wskutek dalszego nieprzyjmowania pokarmów przez grupę obywateli Rzeczypospolitej Polskiej.

W demokratycznym państwie prawa spory i konflikty powinny być rozwiązywane drogą rozmów i negocjacji przy jednym stole. Nigdy nie jest za późno, aby to zrobić, nawet, jeśli któraś ze stron wcześniej popełniła błąd.

Wyrażam nadzieję, że dla władz Państwa Polskiego dobro - a w tej sytuacji zdrowie i życie - obywateli jest najważniejsze!

Grzegorz Franki
Prezes Związku Górnośląskiego