AktualnościNagroda Specjalna Prezesa Związku Górnośląskiego dla Górala

Dodano :2018-03-05

Nagroda Specjalna Prezesa Związku Górnośląskiego dla Górala

W Sejmie Śląskim odbył się finał XXV Ogólnopolskiego Konkursu Karasomówczego im. Wojciecha Korfantego, którego Związek Górnośląski jest organizatorem. Pierwsze miejsce zdobyła Aneta Jamro z Gorlic. Nagroda Specjalna Prezesa ZG trafiła do Rafała Mrugały.

Tytuł książki ks. Józefa Tischnera "Nieszczęsny dar wolności" był hasłem XXV Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego. Finał konkursu odbył się dziś w Sejmie Śląskim w Katowicach. Zwycięzyła go Aneta Jamro z Zakliczyna. Nagroda Publiczności i Nagroda Prezesa Związku Górnośląskiego trafiła do rąk ucznia Zespołu Szkół Technicznych i Placówek im. Stanisłąwa Staszica w Nowym Targu Rafała Mrugały.

- Przemówienie na temat :"Nieszczęsny dar wolności" wygłoszone w podhalańskiej gwarze jest przykładem, że w dialekcie można mówić także o wartościach, etyce, kierunkach filozoficznych. Dobrze, że prezes Związku Górnośląskiego swoją nagrodą to podkreślił. To przykład dla organizatorów naszych, śląskich konkursów - powiedziała dr Łucja Staniczek, organizator konkursu.

W czasie uroczystości wręczenia nagród prezes Grzegorz Franki pogratulował wszystkim laureatom oraz podziękował współorganizatorom i członkom jury za przeprowadzenie konkursu.