AktualnościDzień Pamięci o Ofiarach Tragedii Górnośląskiej

Dodano :2018-01-25

Dzień Pamięci o Ofiarach Tragedii Górnośląskiej

Wraz z Kołem Murcki ZG zapraszamy na uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia stycznia 1945 roku.

 

28 stycznia br. o godzinie 15.20 spotykamy się przy mogile żołnierzy węgierskich rozstrzelanych przez Armię Czerwoną dokładnie 73 lata temu, aby modlić się oraz złożyć kwiaty i zapalić znicze.

W tym samym dniu o godzinie 16.00 w kościele NSPJ w Murckach przy ul. Solskiego.odprawiona zostanie Msza święta za zamordowanych Węgrów.

Po uroczystościach odbędzie się spotkanie członków ZG przy kawie.

Serdecznie zapraszamy do uczczenia pamięci tamtych wydarzeń, które są częścią Tragedii Górnośląskiej 1945.

Zachęcamy także do udziału w innych uroczystościach organizowanych w sobotę 27 stycznia br. w Mysłowicach, Katowicach, Świętochłowicach i Bytomiu:

Mysłowice - Uroczystości rozpoczną się o godz. 8.30 na Cmentarzu Leśnym w Mysłowicach-Wesołej. Organizatorem tej części jest mysłowickie Koło Ruch Autonomii Śląska. O 9.30 ŚLŌNSKŎ FERAJNA zaprasza z kolei pod pomnik ofiar obozu pracy na mysłowickiej Promenadzie.

Katowice i Świętochłowice
W południe z katowickiego Placu Wolności wyruszy "Marsz na Zgodę". O godz. 13.30 uczestnicy dotarą pod „Kamień Pamięci” przy supermarkecie „Tesco” w Świętochłowicach, gdzie nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy, a ok. godz. 14.10 rozpoczną się uroczystości pod bramą dawnego Obozu Pracy Świętochłowice-Zgoda. Organizatorem jest Ruch Autonomii Śląska.

Bytom-Miechowice
O godz. 14.00 Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” zaprasza na rekonstrukcję historyczną „Walki o Miechowice”. W wydarzeniu udział weźmie 120 osób z 17-tu grup rekonstrukcyjnych z Polski, Czech oraz Słowacji. Schron Miechowice, ul. Kasztanowa.

Trzeba pamiętać!